MENU
Pavla Mládková
koučka a lektorka osobního rozvoje

Články

Jak objevit své životní poslání?

Občas, někdy více, později intenzivně se začne v našem životě objevovat tato otázka nebo různé její formy: Proč jsem tady? Jaký má můj život smysl? K čemu to všechno je? Otázka, která se vynořuje někde hluboko z podvědomí a začne lechtat, dotírat někdy i kousat. Zjevuje se nám, když pro ni naše mysl vytvoří skulinku. Třeba když nejde internet, v televizi není nic zajímavého, přátelé či partneři zrovna nemají čas, nikde nikdo, v ledničce nic k jídlu, ani k pití.

Nejdřív přemýšlíme, čím tu dotěru zahnat, pak si zvykáme, nakonec se spřátelíme. Tak dobrá. Jsme smíření s tím, že je potřeba najít odpověď. Začínáme hledat. Tápeme, bloudíme, jsme zmatení, opět se ponořujeme do nekonečných online chatů a seriálů, do práce, která nás nebaví, do jednoho panáka za druhým nebo do pořádné porce dobrého jídla. Ale čím dál intenzivněji a častěji pociťujeme, že od života chceme víc, než si ho jen odjíst, odpít, odpracovat a odklikat na mobilu. Chceme najít naše místo ve vesmíru. Chceme na sobě pracovat, udělat změnu. To je první krok k cestě za poznáním sama sebe.

Existuje mnoho způsobů, jak začít. Najdete návody, jak během několika desítek minut poznáte sami sebe. Možná někdo ano, ale nezoufejte, když se hned nedaří. Někdy to chce opravdu delší čas. Důležité je pochopit, jak na to, a pomalu, po krůčcích směřovat k cíli. Pro každého z nás může pojem životní poslání znamenat něco zcela jiného. Obvykle hledáme práci, která by nás naplňovala, přinášela nám smysl a radost a nejen finanční odměnu. Můžeme být ale také studenti, lidé na rodičovské dovolené nebo důchodci a hledáme činnosti, koníčky, dobrovolné aktivity, ve kterých objevíme své poslání. Na životní poslání lze ovšem nahlížet i zcela obecně, bez ohledu na to, zda řeším práci, vztahy, rodinu či každodenní starosti. Ve smyslu proč jsem tady jako lidská bytost, jaký je můj smysl života? Co chci? Jaký život chci žít?

Ať už si zvolíte jakoukoli techniku a hledáte konkrétnější či obecnější odpovědi, zásadní jsou tyto kroky:

  1. Zapomeňte na předsudky (jako například „to nejde“, „to nemůžu“, „to je moc rizikové“, „to nezvládnu“)
  2. Navoďte stav relaxace
  3. Nechte volně přicházet myšlenky
  4. Vnímejte své pocity
  5. Rozvíjejte nápady, které ve vás vyvolaly pocit radosti
  6. Vnímejte emoční zásahy (náhlý pocit – „to je ono“)

Mnohé techniky radí: Pište si své nápady na papír. Pište, pište, pište. Vše, co vás napadne. A sledujte přitom své pocity. Pokud přijde příjemné zašimrání, rozvíjejte nápady dál. Najednou pocítíte: „Mám to!“ Celá akce trvá několik desítek minut. Zkuste to. (Tuto techniku najdete např. na www.stevepavlina.com, How to Discover Your Life Purpose in About 20 Minutes)

Dokonce může někomu přijít vnuknutí i do 5 minut: Pokud si zvládnete odpovědět na těchto 5 otázek:

  1. Kdo jsem?
  2. Jaká činnost mě nejvíce baví?
  3. Pro koho tuto činnost dělám?
  4. Co tito lidé chtějí nebo potřebují?
  5. Jak se na základě mojí činnosti dotyční lidé mění? (Youtube: How to know your life purpose in 5 minutes, Adam Leipzig, TED Talk)

Věřím tomu, že pokud své poslání najít chcete, těmito otázkami se zabýváte, přemýšlíte v klidu a o samotě, časem objevíte směr, kam se ubírat. Nabízí se otázka, zda může člověk dojít poznání sama sebe, najít odpovědi na své otázky, aniž si sáhne úplně na dno, a to nejlépe několikrát za život? Určitá dávka, nazvěme to ne-komfortu, bude asi potřeba. Nemusí to být zrovna tragédie, ale dejme tomu nespokojenost s prací, se vztahem, s životem, jaký vedeme, se svým zdravím, s tím, jak trávíme volný čas, s lidmi, kterými se obklopujeme. Tento ne-komfort nás nutí dostat se z něho pryč, změnit situaci, změnit směr a dostat se do stavu radostného plynutí.

Studujte, naslouchejte, poznávejte, hledejte a nalézejte. To vám přeji z celého srdce. Pokud je pro vás obtížné pracovat samostatně, můžete se na mě obrátit jako na osobního průvodce (chcete-li kouče).

Pavla Mládková

Zpět na seznam článků