MENU
Pavla Mládková
koučka a lektorka osobního rozvoje

Články

Chci poznat svůj osobní talent

O talentu se toho dočtete mnoho. Často se k vám dostanou zcela protichůdné informace. Vyrůstala jsem v době, kdy talent byl brán za něco vrozeného, daného, neměnného. Škola, rodiče, příbuzní, později kamarádi – od dětství u vás sledovali na co kdo „má talent“ nebo „nemá talent“ a už se to s vámi životem vezlo.

Slýchávali jsme: „Ty bys měl jít studovat tohle nebo tamto, protože ti to jde, máš na to talent.“ V horším případě na vás spíše hledali, na co talent nemáte: „Neumíš tamto nebo ono, takže se tomu nevěnuj, protože ti to stejně nepůjde.“ A v tom úplně nejsmutnějším případě vás nutili dělat to, co vám skutečně nejde a nebaví vás, jenom z toho důvodu, že zrovna tohle vám právě moc nejde a ve škole je potřeba mít dobré známky, a to nejlépe ze všech předmětů. Takže jste se věnovali nejvíc tomu, co neumíte a co vás nebaví. Ale neberte to jako promarněný čas, i když si třeba z té němčiny nebo fyziky nic nepamatujete. Naučili jste se posilovat vůli a překonávat překážky, a to se v životě hodí.

Dnes se v mnohé literatuře (např. práce Geoffa Colvina nebo Daniela Coyleho) dočtete o tom, že vrozený talent neexistuje. Aha. Za úspěchem je jen tvrdá práce, dřina a pot. Ti tolik úspěšní, slavní a obdivovaní lidé si svůj úspěch vydřeli tvrdým tréninkem. Jágr, Mozart i Bill Gates. Vstávali brzy ráno a hodiny a hodiny tvrdě procvičovali své dovednosti. Mohl by toho údajně dosáhnout každý z nás. Jen jsme trochu líní. Toť vše. Podle nejnovějších výzkumů mozku za vším stojí zázračný protein myelin. Je to ochranná tuková vrstva na našich nervových vláknech, jakási izolace, které nejenže chrání naše nervy, ale umožňuje rychlý, přesný a bezchybný přenos signálu. Pokud opakovaně trénujete nějakou činnost, vaše vrstva myelinu tloustne, přenosový signál je rychlejší a vaše dovednost je lepší a lepší. Můžete to krásně pozorovat na lidech, kteří tráví hodiny denně „listováním“ na mobilním telefonu. Nervové spojení mezi mozkem a palcem na ruce je bezchybné a rychlé. Všimnete si toho na zastávkách, v čekárnách, v hromadné dopravě, v restauraci, všude, kde jsou lidé. Dokonalý krouživý pohyb palcem. Tlustá vrstva myelinu vykonala své.

Proč jsou tedy tak populární různé psychologické testy, které objeví váš osobní talent, vaše silné stránky, když je to „podle posledních výzkumů“ jen o dřině? Stačilo by si vybrat, v čem chci vyniknout, dřít na tom a budu hvězda? Něco mi však našeptává, že ať bych dřela, jak dřela, Jágr ani Mozart by ze mě nebyl, možná snad Gates… :-) A vrozené dispozice? No, jsem příznivce pozitivního myšlení, ale odtud potud. Zdravý rozum nám říká, že přeci alespoň určitý hudební sluch, fyzické proporce či inteligenci ke specifické činnosti potřebovat budeme. K tomu tu tvrdou dřínu. Ale co je hlavní a co za tím vším stojí je zápal pro věc, touha, nadšení, radost z činnosti. Všichni ti slavní, známí a dokonalí jedinci jsou v prvé řadě zcela pohlceni svojí aktivitou. Nedělají ji pro slávu a peníze, ale jen pro vlastní smysl samotného konání. Pro touhu být lepší a lepší a posunovat se krůček po krůčku dál, ať jde o sportovní výkon, vědecký objev, umělecké dílo. Někdo pocítí i vedlejší efekt slávy a peněz, pokud vyniká v dobře placeném oboru, jinému stačí pocit štěstí a naplnění ze smysluplné práce.

Tak jak to s tím talentem nakonec je? Pátrejte po tom, co vás fascinuje, naplňuje a baví dělat bez ohledu na „odměnu“. Ponořte se do této aktivity s vůlí, touhou a nadšením. Trénujte, procvičujte, zkoušejte, chybujte, opakujte a napravujte a stále dokola. Vytvářejte si pořádné tučné myelinové obaly na příslušných nervových spojích, dokud vaši činnost nedovedete k dokonalosti. Tak se tvoří genialita a géniem může být každý z nás, ať už pěstuje květiny, řídí firmu nebo taxík, uklízí podlahy nebo vyrábí nábytek.

Přeji vám mnoho úspěchu při objevování vašich niterných tužeb a pěstování talentu. Pokud se ovšem necítíte na to, vykročit na cestu sami, mohu být vaším osobním průvodcem, chcete-li, životním koučem.

Pavla Mládková

Zpět na seznam článků